Výhody sendvičového zdiva

Sendvičové zdivo je moderní stavební prvek, který v sobě efektivně kombinuje nosnou a zateplovací vrstvu. Můžete použít v podstatě jakýkoli mix stavebních a izolačních materiálů a zkrátit topnou sezónu klidně i o celý měsíc. S tímto typem zdiva se pojí několik zásadních výhod, o kterých pohovoříme níže.

Základní fakta

Zateplování objektů je z energetického hlediska v podstatě nezbytnost. Oddělovat zateplovací a stavební proces se nevyplácí časově a zejména finančně – dodatečné zateplování se totiž pojí s nemalými finančními náklady.

Sendvičové zdivo může obvykle používá následující nosné a izolační materiály:

1. Nosné materiály: Nejčastější je beton těsně následovaný keramzitem a keramikou, sendvičové zdivo ovšem naleznete také u dřevostaveb.

2. Izolační materiály: Jednoduchou a levnou volbou je polystyren, můžete narazit také například na skelnou nebo minerální vatu. U těchto materiálů je nejzajímavější veličinou tepelný odpor – například zmíněná minerální vata zadrží při tloušťce 1 cm stejné množství tepla jako 20 cm tlustá cihelná zeď.

Hlavní přednosti

1. Šetření prostoru. Sendvičové zdivo vám díky své pevnosti a relativní tenkosti umožní získat více vnitřního prostoru ve své stavbě (například u domu s výměrou 100 metrů čtverečních můžete mít 10 metrů čtverečních užitného prostoru navíc).

2. Finanční výhodnost. Za své peníze získáte kromě více prostoru také efektivnější zateplení, než kdybyste stavěli s obyčejnými cihlami a zateplovali dodatečně.

3. Kompletní stavební systémy. Kromě obyčejných „řadových” tvarovek jsou k dostání také ucelené stavební systémy s rohovými, překladovými nebo věncovými díly. Sendvičové zdivo také obvykle využívá zámkové konstrukce, takže díly do sebe hladce pasují a stavba probíhá velmi rychle.

4. Skvělé fyzikální vlastnosti. Sendvičové zdivo snižuje hodnotu rosného bodu, efektivně brání tepelným mostům a tím bojuje proti bujení plísní. Další výhody zahrnují mrazuvzdornost, odolnost proti požárům či výtečnou zvukovou izolaci.

Chcete stavět se sendvičovým zdivem?

Pak budete potřebovat precizní plánování a řešení technických detailů celé konstrukce (s tím vám ovšem rádi pomůžeme). Vzhledem k nižšímu objemu tvarovek tohoto typu i doprava materiálu vyjde o něco levněji. Sendvičové zdivo vám také ušetří pozdější dokončovací práce – například si většinou vystačíte jenom s jednovrstvou omítkou.

Byť lze v podstatě libovolně míchat všechny možné nosné a izolační materiály, naše zkušenosti jednoznačně hovoří ve prospěch ozkoušených kombinací. Klikněte zde pro náhled všech zdících tvarovek v našem sortimentu (včetně přesných fyzikálních vlastností, průměrné spotřeby a ceny) a pro další informace nebo objednávku materiálu nám prosím zavolejte.

Článek