Nevýhody dřevěných stropů

Dřevěné stropy musí splňovat stejně náročné požadavky jako stropy z jiných materiálů. Vyskytují se hlavně ve starších stavbách (naopak v novostavbách už je téměř nenajdete) a je bohužel téměř jisté, že dříve nebo později u nich narazíte na některý z problémů popsaných níže.

Stinné stránky dřeva

Stropní nosník TRIME
Stropní nosník TRIME

Dřevo jako stavební materiál (nejen pro stropy) má několik nedostatků:

1. Ochrana proti vlhkosti a houbám: Dřevo je nutné aktivně bránit proti dřevokazným houbám a hmyzu – dobře poslouží fungicidní nátěry snižující nasákavost dřeva a klasické insekticidní postřiky. Ve vyloženě vlhkých prostorách (které mohou vzniknout třeba poruchou v rozvodech nebo zatékáním ze střechy) vám nátěry ani postřiky nepomohou. A v blízké době Vás pak čeká kompletní výměna stávajícího stropu (například za náš betonový systém TRIME).

2. Nevhodné akustické vlastnosti: Ze dřeva se vyrábějí nesčetné hudební nástroje a slouží také k vylepšení akustiky třeba v koncertních síních. Ovšem při bydlení většinou naopak chcete, aby se dopad sklenice na zem nerozlehl doslova po celém domě – od dřeva žádné zázraky na poli zvukové izolace nečekejte.

3. Hořlavost: Už zdaleka není takovým problémem, jak by se mohlo zdát. Můžete ji výrazně snížit antipyrotiky nebo třeba povrchovou vrstvou keramického pletiva, účel splní i omítky, které izolují teplo a zdrží vznik hořlavých plynů. I tak ale samozřejmě platí, že vám spíše shoří dřevěný strop než ten betonový.

4. Rozměrová nestálost: Ať si kdo chce co chce říká, jedná se stále o živý organismus. Každá změna vlhkosti a teploty se projeví. Praskání a vrzání během dne je toho důkazem.

Pracné opravy dřevěných stropů

Fyzikální vlastnosti dřeva jej předurčují k mnohem kratší trvanlivosti oproti železobetonu či oceli. A jakmile odhalíte problém a budete ho chtít opravit, zjistíte, že jde o poměrně náročný proces (mimochodem, není se třeba obávat lokálních podélných trhlin – obvykle jde o běžný doprovodný jev u vysychání dřeva).

Dřevěné stropy můžete opravit:

  • vložením doplňkové konstrukce
  • vložením nové stropnice
  • příložkováním
  • zavedením nového stropu v úrovni vazných trámů krovu
  • změnou statického systému

Pokud máte protipožární násyp, nezapomeňte ho odstranit společně s deskami. Další nepříjemností bude velká prášivost doprovázející stavební práce. Většina rekonstrukčních procesů navíc hlavní problém jen oddaluje a pokud už se budete pouštět do práce, skutečně rovnou zvažte výměnu za jiný materiál.

Stropní systém TRIME

Betonový strop TRIME veškeré popsané problémy odstraní jako lusknutím prstů – beton nehoří, nekvetou na něm plísně, vydrží dlouhá desetiletí a tak dále. Systém se skládá z betonových stropních vložek, filigránových stropních rámců a krycí desky. Katalog jednotlivých dílů TRIME naleznete zde a máme pro vás připraven i montážní návod.

Článek