Ztracené bednění – univerzální a levný stavební materiál

Tvarovky ztraceného bednění jsou nesmírně populární volbou pro stavby rodinných domů, garáží, krbů, sklípků, bazénů a dalších konstrukcí. V článku si shrneme výhodné vlastnosti tohoto produktu a podíváme se na několik konkrétních příkladů použití ve stavebnictví – stavby domů, plotů a zapuštěných bazénů.

Vlastnosti ztraceného bednění

1. Nízká cena. Jedna tvarovka ztraceného bednění začíná na 28 Kč, různé druhy a modifikace (zejména barevná úprava nebo modifikace na sendvičové zdivo) mohou cenu vyšroubovat až na 65 Kč / kus (nezapomeňte však do ceny započítat i dopravu).

2. Univerzální použití. Kromě níže diskutovaných příkladů ztracené bednění použijete i u zídek, krbů, garáží, zahradních sklípků a dalších konstrukcí (a téměř vždy jde o nejlevnější a přitom extrémně odolnou variantu výstavby).

3. Rychlá a snadná konstrukce. Tvarovky mají zámkový systém, takže do sebe přesně zapadají. Snadno se armují a můžete je skládat i na sucho, než je začnete vylévat betonem.

Ztracené bednění lze jednoduše půlit (řezáním) a obvyklé rozměry jsou:

  • délka: unifikovaná 500 mm
  • výška: 250 mm
  • tloušťka: 150, 200, 250, 300, 400 a 500 mm

Kromě obyčejných a vibrolisovaných tvárnic z betonu je také velice populární ztracené bednění z keramzitu

Ztracené bednění a jeho použití

Ztracené bednění – rodinné domy

S tvarovkami ztraceného bednění zabijete dvě mouchy jednou ranou. Kromě výrazných úspor stavebního materiálu také můžete sáhnout po tvarovkách upravených na sendvičové zdivo, kterými elegantně vyřešíte zateplení celého objektu. Tento efekt můžete ještě umocnit použitím výše zmíněného keramzitu.

Sendvičové zdivo kombinuje nejčastější stavební a zateplovací materiály (např. beton/polystyren) a brání vzniku tepelných mostů, které mohou vést až k nepříjemným plísním – více informací naleznete v tomto článku.

 

Objednat ztracené bednění

Ztracené bednění – ploty

Ploty z tvarovek jsou nesmírně odolné, postavíte je i svépomocí a nezaostávají ani po estetické stránce. K této stavbě navíc ani nepotřebujete stavební povolení, stačí si vyřídit pouze územní souhlas.

Samotná stavba je snadná. Po zarovnání terénu a vyčkání na správné počasí (přes 5° C) vykopete základ do nezámrzné hloubky (cca 80 cm). Do znivelovaného lože začneme postupně pokládat tvarovky a vyplňovat je betonem (předtím si však samozřejmě umístěte armovací tyče a promyslete si, jestli je třeba udělat další drenážní vrstvu).

Spáry udržujte po 10 metrech, aby si konstrukce poradila s teplotními výkyvy. Poslední horní vrstvu neplňte betonem až nahoru a ponechejte si prostor na lepení stříšek.

Ztracené bednění – zapuštěné bazény

Pokud si postavíte zahradní bazén z tvarovek ztraceného bednění, vznikne vám zcela monolitická struktura schopná efektivně fungovat desítky let. Na stavbu sice potřebujete stavební povolení, můžete však být hotoví do 2 týdnů a minimalizovat odpad i škody na zahradě.

Samotná stavba je na papíře také poměrně jednoduchá:

  • vykopete jámu a položíte štěrkové lože
  • vylijete betonovou podkladovou desku s armovací sítí
  • položíte bednění armované vodorovně i svisle
  • vylijete betonem a položíte fólii

Konstrukcí bazénu jsme se zabývali v tomto článku.

Závěrem

Tvarovky ztraceného bednění máme k dispozici v mnoha barvách i rozměrech a vždy za výhodnou cenu. Kromě dodávek produktů z betonu máme velké zkušenosti i v poradenské a projektantské činnosti, stačí nás kontaktovat!

Článek