Výhody betonových podlah

Podlaha patří k nejdůležitějším částem obytných i užitných prostorů. Výběr té správné komplikuje celá řada nejrůznějších kritérií – odolnost, délka a intenzita používání, zapracování podlahového topení či cena. Betonové podlahy se už delší dobu používají v průmyslových objektech a zdaleka neplatí, že jsou vždy chladné a strohé jako z vězeňské cely. Postupně pronikají i do našich domácností, např.:

  • příjezdové cesty
  • garáže a dílny
  • parkovací stání
  • běžné použití v interiéru - kuchyně, obývací pokoje, koupelny aj.

Mezi hlavní výhody betonových podlah patří:

1. Odolnost

Betonové podlahy jsou vhodné pro novostavby i rekonstrukce. Odolávají mrazu i požáru, při správné konstrukci i údržbě jsou velmi celistvé a při jejich instalaci na novostavbách oceníte možnost pracovat i bez zavedené vody a elektřiny.

Tento typ podlahy vydrží i několik generací. Dámy se mohou procházet na podpatcích, mazlíčci s drápy mohou libovolně dovádět a ani nábytek dlouho stojící na stejném místě či padající předměty podlahu nepoškodí (zásadního poškození lze v podstatě docílit jen sbíječkou).

Přejít na produkty z betonu

2. Jednoduchá údržba

Betonová podlaha Vám vydrží věčnost. Jen ji musíte občas (po pár letech) zkontrolovat a případně poopravit drobné oděrky. A úklid? Lux, mokrý mop, hadr, ..... záleží na každém z nás.  

3. Nízká cena

Betonová podlaha nemá cenově konkurenci s ostatními typy podlah (vynil, pvc, dřevo atd.). Metr čtvereční začíná zhruba od 230 Kč a velmi příjemně vás také překvapí rychlost pokládky – zkušená firma za den stihne i 20.000 metrů čtverečních.

Comp_50153358.jpg

4. Všestrannost

Kromě zmíněné rychlé pokládky vám přijde vhod i celková všestrannost – na betonovou podlahu můžete kdykoli v budoucnu s minimální námahou položit další vrstvu (koberce, dlažbu atd.). Podlaha bude hladká, aniž by hrozilo uklouznutí a nedrží se v ní prachové částice, takže je skvělou volbou pro alergiky.

Můžete ji buď přímo spojit s nosnou částí podlahy a nebo přidat tepelnou či krokovou izolaci (oblíbenou možností je přidat do betonu perlit nebo keramzit). Další příznivé vlastnosti zahrnují:

  • dobrou pevnost v tlaku
  • velká pevnost v ohybu = extrémní odolnost nárazům a zatížení
  • pružnost
  • tvrdost

5. Designové možnosti

Strohou, šedou a nevstřícnou podlahu stále můžete mít, pokud vám bude vyhovovat – design však už výrazně pokročil od doby, kdy byly podobné podlahy normou. Hlavní úpravou je probarvení betonu, které perfektně přizpůsobí barvu podlahy okolnímu prostředí (a probarvení je efektivnější než povrchové nátěry).

Podlahy mohou být hladké, vzorované nebo dokonce kombinace obojího. Díky vlastnostem uvedeným výše je tento materiál také ideální volbou pro přechod mezi interiérem a exteriérem.

Comp_60017986.jpg

Na co dávat pozor

Betonové podlahy nejsou vhodné do místností pro děti či seniory (riziko tvrdého pádu). Při dlouhotrvajícím stání také riskujete bolavé nohy a zvětšenou námahu kloubů, protože neměnná pevnost betonu se vaší váze ani trochu nepřizpůsobí. Častým argumentem proti betonovým podlahám je také chlad, který vyřazují – s tím si jde efektivně poradit zmíněným vložením další izolační vrstvy či přísadami do betonu.

Materiály na betonové podlahy

Betonové podlahy se zhotovují z mnoha druhů betonů a anhydridů.

  • beton ČSN EN 206 nebo beton ČSN EN 13813 (průmyslové užití)
  • samonivelační anhydrit / cement

Chcete si objednat beton na podlahu či konzultovat její pokládání? Kontaktujte nás!

 

Článek