Co to je keramzit a kde ho můžete využít?

Keramzit je moderní materiál, který v přírodě nenajdete – vyrábí se ze speciálních cypřišových jílů. Vypaluje se ve speciálních pecích za vysokých teplot a jeho konečná podoba jsou malé valouny (podobné např. dekorativnímu štěrku) ve hnědé, hnědo-červené a méně často hnědo-šedé barvě. Na dalších řádcích se o keramzitu dozvíme další důležité informace – jaké má vlastnosti a k čemu ho můžete použít.

Vlastnosti keramzitu

  1. Pevnost a mechanická odolnost. Keramzit je vysoce odolný proti jakémukoli mechanickému namáhání či poškození.
  2. Nevadí vlhkost ani žár. Tento materiál vzniká při teplotách nad 1 000° C a minimálně do stejných teplot na něj žár nemá efekt..
  3. Ekologičnost. Byť je keramzit uměle vyrobeným materiálem, jeho složení je ryze přírodní – může se tak samovolně rozkládat v přírodě nebo snadno recyklovat.
  4. Tepelná izolace. Pokud použijete keramzit ve stavebnictví (popřípadě na „zelenou střechu”, vizte níže), často už vůbec nepotřebujete investovat do dalších zateplovacích vrstev.

Použití keramzitu

1. Stavebnictví

Kromě již zmíněných vynikajících izolačních a protipožárních vlastností má keramzit ještě další využití ve stavebnictví:

  • izolační zásypy střech,
  • zásypy potrubí a dalších rozvodů,
  • vyrovnávací a izolační podsyp pod suché sádrokartonové podlahy
  • filtrační zásypy.

Keramzit hraje roli také při výrobě lehčených betonů a následně i přefabrikovaných dílců.

2. Zahradnictví

Očím lahodící barva pálené hlíny je ideální na dekorativní zásypy truhlíků, květináčů nebo záhonů. Keramzit můžete použít také na mulčování a velmi zajímavé možnosti nabízí také při hydroponii (neboli pěstování zejména pokojových rostlin bez půdy, jen v živných roztocích).

3. Zelené střechy

Proměnit střechu v kvetoucí zahradu je moderní trend, který se postupně rozmáhá i u nás (příkladem budiž obrovská zelená plocha na střeše obchodního centra Nový Smíchov v Praze). Vegetace na střeše zlepšuje tepelnou izolaci (a snižuje tak výdaje za topení), vylepšuje mikroklima díky přeměně CO2 na kyslík a v neposlední řadě také chrání střechu před mechanickým poškozením.

Závěrem

Keramzit je absolutně zdravotně nezávadný a ve většině případů se vám bude aplikovat velice snadno – prostě ho nasypete na požadované místo. Kromě výše uvedených případů ho můžete dále použít jako lehkou drenáž na zahradě nebo s ním třeba posypat chodník v zimě.

Článek