Betonové ploty - Stavba betonového plotu

Betonové ploty mohou poskytnout nejen tvarově, ale i dokonce barevně pestrou škálu způsobů, jak ohraničit vlastní pozemek a dát mu konkrétní hranice. A to ať se jedná o betonové ploty v okolí domů, zahrad nebo průmyslových hal či pozemků. Variabilita, životnost, pevnost a rychlost, se kterou se z betonu staví, jsou nejdůležitějšími přednostmi tohoto materiálu.

Uplatnění betonových plotů

Takřka všude tam, kde je možné zbudovat klasický drátěný plot, je možné vystavět i plot betonový. Vzhledem k tomu, že jej lze kdykoli demontovat, není problém ho po čase rozebrat a použít jinde. To je také důvod, proč se betonové oplocení často využívá také jako dočasné. Ovšem v případě, že chcete betonový plot nastálo, poskytne vám tato varianta naprosté soukromí na vašem pozemku, kde vás ochrání před zvědavými pohledy zvenčí.   

Výhody a nevýhody betonových plotů

Rychlá a snadná realizace jsou obrovskou výhodou betonových plotů. Prefabrikáty nevyžadují  stavbu základů, a tak je možné za den vystavět třeba i 30 metrů plotu. Bohužel někdo  považuje beton za nevzhledný, ovšem není to tak docela pravda. Kromě klasické šedé, kterou u betonu vídáme nejčastěji, je možné vybírat i mezi dalšími barvami například pískovcovou, cihlově červenou nebo grafitem. Pokud by vám nevyhovovala jeho barevná variabilita, můžete jej přetřít fasádní barvou dle vašeho výběru.  

 

Přejít na produkty z betonu

Druhy betonových plotů

Tvarovky ztraceného bednění, které se následně vyplňují monolitickou betonovou směsí, nebo duté či plné dílce určené pro suché zdění, případně hotové betonové bloky, na ploty, ale i betonové zdící tvárnice, to všechno jsou ideální prvky pro stavbu plotu prakticky jakéhokoli rozměru. Ve většině případů je povrch řešený jako štípaný, další možností jsou například  dokonalé imitace kamene nebo cihly.

Betonové bloky na plot

Pro obezdívky, zdění pilířů a sloupků jsou vhodné betonové bloky. Zdí se na cementovou maltu a mají kromě nízké ceny také další výhody, jako jsou pevnost, minimální nasákavost, ekologická nezávadnost a v neposlední řadě i snadná manipulace a požární odolnost.

AdobeStock_103378914_WM.jpeg

Pórobetonové tvárnice na plot

Oblíbeným materiálem na bázi betonu je odlehčený pórobeton. Pórobetonové tvárnice jsou pro stavebníky velkým lákadlem, neboť stavba z nich velmi rychle přibývá. Velké rozměry tvárnic a relativně malá hmotnost jednotlivých dílců je velkou předností pro ty, kdo se rádi obejdou bez těžké techniky při stavbě betonového plotu.

Betonový plot v kombinaci s ostatními prvky

Vynikající pro celkové zjemnění pohledu na betonový plot je jeho kombinace s dalšími materiály. Jako první se nabízí dřevo a kov. Při volbě doplňujícího materiálu se vždy orientujte s ohledem na další materiály již použité v okolí vašeho domu či zahrady. Jen tak vytvoříte s nově vznikajícím plotem harmonický soulad. Pro ploty betonové, či spíše k jejich betonovému základu a sloupkům se hodí jak kovové, tak dřevěné prvky.

Stavba betonového plotu - postup

Jak postavit betonový plot, to je v prvé řadě otázka výběru vhodného materiálu, výpočtu správného množství materiálu, vytyčení a umístění sloupků a v neposlední řadě i vhodné kombinace betonu s jinými materiály. U nás naleznete pohromadě vše potřebné, a to jak betonové tvárnice na plot, tak betonové sloupky na plot. Veškerý materiál nabízíme za výhodné ceny.

  1. Základem kvalitního plotu je v první řadě vytýčení a pečlivé vyměření sloupků. Vytyčení je třeba provádět s ohledem na členitost terénu.
  2. Pro vytyčení, kam umístit sloupky, si vypomůžeme provázkem a kolíky. Poté začneme s provedením výkopu.
  3. Podle šířky sloupku vyhloubíme výkopy a sloupky do nich usadíme a zajistíme je v kolmé poloze. Následuje klínování kameny a obsypání hutněnou betonovou směsí.
  4. V případě montovaného prefabrikovaného plotu následuje nasunování jednotlivých dílců. Po nasunutí spodního dílce provedeme vyrovnání sloupku. Pro zajištění desek proti pohybu můžeme využít těsnící pěnu.
  5. Podle délky drážky na sloupku víme, v jaké výšce bude plot končit. Kupříkladu na plot o  výšce 2 metry budeme potřebovat plotový sloupek min. délky 2,5 metru.
  6. Betonový plot je možné stavět i do oblouku nebo do svahu, jako jednostranný či oboustranný betonový plot.  
  7. Na betonový plot se nedoporučuje navážka zeminy. V takovýchto případech je doporučováno postavit betonový základ do výšky navážky a plot osadit až za základ.
  8. Jako zakončení je možné použít rovnou linku, poloprůhlednou okrasnou mřížku nebo třeba oblouk.   

Betonový plot - cena

Nahlédnete-li podrobněji do našich stránek, zajisté objevíte nejen další možné varianty využití betonu, ale také zjistíte, že beton u nás pořídíte za skvělé ceny, a to včetně poradenství a možnosti sjednat dovoz až na místo určení. U nás vždy získáte beton ve vynikající kvalitě zpracování a za příznivé ceny, takže váš nový plot může být zároveň i levný betonový plot. V případě jakýchkoli dotazů se neváhejte na nás obrátit.

 

Inspirace