Beton v zahradní architektuře

Beton jako stavební a dekorační materiál používali již staří Římané. Jeho nesmírnou variabilitu doplňují také další užitečné vlastnosti jako odolnost proti horku i zimě či nízké pořizovací náklady. V tomto článku si projdeme několik způsobů využití betonu u domů a v zahradní dekoraci.

Ztracené bednění

Základní tvarovky ztraceného bednění pořídíte již od 28 Kč za kus. Díky zámkovému systému do sebe snadno zapadají a protože je můžete skládat na sucho a pak jen vylít betonem, šetří na stavbě čas i náklady. Ztracené bednění se navíc dá modifikovat na sendvičové zdivo a rovnou tak při stavbě elegantně vyřeší problém se zateplením objektu.

Pevnost, protipožární odolnost a izolaci zvuku i tepla využijete kromě obytných prostor také u:

Přejít na produkty z betonu

Naše rozměry tvarovek jsou:

  • délka: unifikovaná 50 cm (základovka 33 cm)
  • šířka: 15, 20, 25, 30, 40 cm (základovka 50 cm)
  • výška: unifikovaná 25 cm 

Description: Comp_78028374.jpg

Betonové podlahy

Tento typ podlahy je velmi oblíbený v průmyslových objektech díky své jednoduché údržbě, odolnosti a nízké pořizovací ceně. V posledních letech se však designéři začali věnovat i betonovým podlahám a ty tak získávají na popularitě i v domácnostech. „Vězeňské“ podlahy nahrazuje probarvený beton, kde nejsou tabu ani komplikované vzory.

Betonovou podlahu nic nepoškodí (kromě muže se sbíječkou) a oceníte i možnost kdykoli na ni položit další povrch v podobě dlažby, koberců apod. Jsou ideální volbou také například do garáží, sklípků či kůlen.

Betonové dlažby

Stejně jako u bednění je v betonových dlažbách nejpopulárnější zámkový typ. Jednotlivé prefabrikované dílce do sebe přesně zapadnou a je téměř nemožné, aby u dlažby došlo k jakémukoli horizontálnímu posunu.

Zámková dlažba odvádí vodu, vyžaduje minimální údržbu a hlavní výhodou je možnost kdykoli ji rozebrat a zase složit – to oceníte třeba při opravě potrubí. Více než jinde je třeba dbát na přípravu podloží a celkovou odbornost pokládky, jinak se vám už po roce může začít dlažba propadat.

Při výběrů dlažby je třeba zohlednit nosnost:

  • občasná chůze (zahradní chodníky): tloušťka 40 mm
  • častá chůze, cyklisté apod. : tloušťka 60 mm
  • auta a další velká zátěž: tloušťka 100 mm

Další důležité vlastnosti jsou:

  • hladkost / protismykovost
  • design
  • impregnace (např. na odpuzování vody)

Zahradní obrubníky a podhrabové desky

Chcete spojit dekorační a zpevňující vlastnosti s celistvým vzhledem? Betonové zahradní  obrubníky zřetelně a bezpečně oddělují pochozí plochy od těch, kde nechcete nevítané ťápoty. Hodí se k záhonům, chodníkům, do parčíků i vedle silnic.

Obrubníky se běžně vyrábějí hladké i reliéfní a v nejrůznějších barvách. Stejně jako u dlažby může být velmi výhodné připlatit si za impregnaci.

Podhrabové desky oddělí plochy, ztíží přístup na pozemek drobným hlodavcům a zabrání Vašemu miláčkovi v návštěvě sousedova království.

Description: Comp_92029447.jpg

Ploty z betonu

Nejzřetelnější výhodou je soukromí – jen málo věcí tolik naplní přísloví „Můj dům, můj hrad“ jako neprostupná a pevná betonová stěna kolem vašeho pozemku. Kromě vizuální izolace poskytnou betonové ploty i akustickou, vydrží desítky let a jsou také pružné, takže jim nevadí roztahování a smršťování teplotními změnami.

Jejich instalace vám neponičí zahradu a stejně jako u podlah se nemusíte bát nudné šedé. Betonové ploty lze pořídit v libovolné barvě a unikátnosti můžete dosáhnout i například zakončením do oblouku. Betonové ploty lze také kdykoli pohodlně rozebrat a znovu složit.

Závěrem

Naznačená univerzálnost betonu, jeho fyzikální vlastnosti a velmi dostupná cena z něj činí oblíbený stavební materiál profesionálních firem i domácích kutilů. Hlavním hitem posledních let je vyvíjející se design, který definitivně odstranil mýtus nudných a strohých šedých ploch.

Jsme připraveni vyjít plně vstříc požadavkům pro průmysl i pro maloodběrateleStačí nám zavolat nebo napsat!

Článek